سوالات متداول

Neden İnsanlar Bizi Tercih Ediyor?

Çünkü boy uzatma ameliyatında en İyiyiz

Boy uzatma ameliyatı sıfır risk taşıyan ve kolay bir ameliyat olmadığı için ameliyat olmak isteyen herkes için uygun olmayabilir. Öncelikle ameliyat olmak isteyen kişinin bunu önemli bir sorun olarak görmesi, ameliyat riskleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Kozmetik uzatma ameliyatları genellikle büyüme plakları kapananlar için gerekli tetkikler yapıldıktan sonra 40-50 yaşına kadar uygulanabilir.

Ameliyat olursunuz. İlk gün yatakta olursunuz. 2. Gün walkerla(yürüteçle) ayağa kaldırırlar ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Hastanede durumunuza göre 3-5 gün kadar kalır geri kalan süreci evinizde geçirirsiniz. Ameliyattan itibaren ilk iki ay yani uzatma döneminde biraz sabırlı olmanız gerekir. Zira her gün 1 mm uzayacaksınız. Zamanla bacağınızda gerginlik oluşabilir. Ama bu geçicidir. Uzatma bittikten sonra ağrılar azalır ve gerginlik de bitmeye başlar. Eğer başka bir şehirdeyseniz bulunduğunuz bölgede kontrollerinizi yaptırır doktorunuza da whatsapp’tan röntgen filmlerinizi atabilirsiniz.

Kendini kısa hissedenler için günlük 1 mm hiç de az değil. Günden güne bacağınızın uzadığını siz de fark edeceksiniz. Bunun için her gün aynaya bakmanız yeterli. Zamanla eşyaların daha aşağıda kaldığını ve yükseldiğinizi fark edersiniz. Etrafınızdaki kişiler de boyunuzun uzadığını fark ederler.

Kısa boylu insanlarda genellikle bacaklar gövdeye göre kısa olduğu için özellikle tek ameliyatla gerçekleştirilen 5-8 cm lik uzatma miktarı genellikle vücut oranında bozuk bir görüntü oluşturmaz. Aşırı olmadığı sürece uzun bacaklı insanlar genellikle olduklarından daha uzun görünürler ve daha iyi dururlar.

a) ilizarov yöntemi: Fiyat olarak en ucuz yöntemdir. Halkalı demirlerle bacağınıza ince çiviler geçirilir. Yeni yöntemlere göre enfeksiyon riski daha fazla ve konforu daha azdır.
b) intramedüller çivi yöntemi (Precice): bu yöntemi Türkiye’de az sayıda doktor yapmaktadır. Kemiğin içine motorlu çivi takılmaktadır. Dışarıdan bir şey belli olmaz. Uzaktan kumandayla uzamanız gerçekleşir. En konforlu yöntemdir. Ama özellikle uzatma döneminde bacağınıza baskı yapıp yürümeniz tavsiye edilmez. Ve en pahalı yöntemdir.
c) holyfix yöntemi: bacağın sadece bir yönüne takılan bir cihaz kullanılır. İlizarov’a kıyasla daha konforludur ve enfeksiyon riski daha azdır. Fiyatı ise ilizarov ve precice yöntemleri arasındadır. Yani ilizarov’dan pahalı precice’dan ucuzdur. Yaklaşık 10 ayınızı ayırmanız önerilir.
d) kombine yöntem: son yıllarda en çok tercih edilen yöntemdir. Hem klasik yöntemler gibi cihaz bacağınızda uzun süre kalmaz hem de fiyat açısından daha makuldür. 3-4 ayda cihazdan kurtulur 5-6 ayda iyice toparlanırsınız.

Boy uzatma ameliyatı zorlu, uzun süren ve pahalı bir uygulamadır. İyi bir doktor, doğru yöntem ve ameliyat sonrası iyi bir bakımla hastalar genellikle günlük hayatlarına dönmeye başlarlar. İyileşmenin ne kadar süreceği ise hem doktor hem de hastanın kendine bakım kalitesiyle ilişkilidir.

Tek seansta 5-8 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt hem üst bacağından ameliyat yaptırıp 10-15 cm uzayabilirler. Uzatmalarda bacağınızın esnekliği de önemlidir. Bacaklarınız ne kadar esnekse uzatma sırasında o kadar rahat edersiniz.

Cihaz bacağınızdayken de dışarı çıkıp veya ev içerisinde yürüyebilirsiniz. Hatta çok aşırı olmadığı müddetçe yürümeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda çok ayakta kalmadığınız işlerinizi de yapabilirsiniz.

Bacağınızda oluşacak izler ameliyat yöntemine göre değişir. En çok iz ilizarov yönteminde oluşurken en az iz Precice yönteminde oluşur. Nitekim bu izler estetik yöntemlerle fark edilmeyecek düzeyde azaltılabilir.

Her iki bacak(boy) uzatma ameliyatı estetik kapsamına girdiği için hastane, malzeme ve doktor masraflarının tamamı hasta tarafından karşılanır. Bu açıdan boy uzatmada devlet desteği yok maalesef.

Bu sorunun kesin rakamsal karşılığını buraya yazamıyoruz. Çünkü her doktorun ve hastanenin fiyat politikası farklı ve fiyatlar uygulanan yönteme göre de çok değişmekte. En uygun fiyatlar ilizarov için söz konusu olurken en pahalı yöntem ise intramedüller çivi ile uzatma yöntemidir.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.