عمل کاهش قد چیست؟

تفاوت در طول اندام ها و عدم تقارن اندام در برخی افراد دیده می شود. یک بازو ممکن است کمی از بازوی دیگر بلندتر باشد. پایی ممکن است یک یا چند میلی متر از پای دیگر کوتاهتر باشد. با این حال ، گاهی اوقات طول جفت استخوان مشابه بسیار متفاوت است. این ممکن است باعث دشواری در حرکت و در نهایت درد در پاها شود.

بنابراین ، برخی از افراد به کوتاه شدن استخوان ها فکر می کنند ، اگرچه جراحی کوتاه سازی استخوان اولین روش درمانی برای درمان اختلاف سایز اندام نیست، اما یک گزینه مهم برای کمک به اصلاح تفاوت در طول اندام ها است. در این مقاله ، ما به شما توضیح خواهیم داد که چرا اختلاف در طول اندام رخ می دهد و چگونه جراحی ارتوپدی می تواند درمان کننده باشد.

آیا چیزی به نام عمل کاهش قد وجود دارد؟

کاهش قد یا کوتاه سازی استخوان ها قابل انجام است ، اما به ندرت به منظورزیبایی انجام می شود. این جراحی ها اغلب برای از بین بردن اختلاف طول پا یا طول متناقض استخوان های مشابه انجام می شود.

Kemik Kısaltma Veya Kemik Uzatma Ameliyatı

Kemik kısaltma ameliyatları, genellikle bir uzuv uzunluğu farklılığını tedavi etmek için kullanılır. Birkaç santimetre veya daha fazla olabilir ve büyük olasılıkla en çok bacaklarda fark edilir.

Birkaç ay veya hatta yıllar boyunca, bir uzuv uzunluğu farkı olan bir kişi, uzuvlarındaki farklılıklarını giysi ayakkabı gibi materyallerle telafi edebilir. Bununla birlikte, zamanla bu farklılık, ağrı ve yürüme veya koşma zorluğu gibi yan etkilere ve komplikasyonlara yol açabilir.

Kemik kısaltma ameliyatları, sadece farklı uzunluktaki bacak ya da kol için farklılığı ortadan kaldırmak üzere yapılır. Bacak kemiklerinde yapılan ameliyatlar en yaygın olanıdır. Nadir durumlarda, önemli ölçüde farklı uzunluktaki kollara ameliyat yapılabilir. Bacaklar söz konusu olduğunda, ameliyat muhtemelen kişinin son boyunu birkaç santimetre kısaltacaktır. Kısa kemiklerde kemiği uzatmak üzere kemik uzatma ameliyatları kullanılabilir. Bu aynı zamanda düzensiz uzuv uzunluklarının ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur, ancak genel yüksekliği azaltmaz.

Hangi Prosedürler Söz Konusudur?

Bacak kemiğinin uzunluğunu kısaltmak için iki tür ameliyat kullanılabilir. Cerrahınızın önerebileceği ameliyat, yaşınıza ve ulaşmak istediğiniz sonuca bağlıdır.

Epifizyodez

Epifizyodez, kemiklerin ucunda bulunan büyüme plakalarının cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Büyüme plakaları, insanlar yaş aldıkça sertleşen kemik malzemesi üretir.

Bu prosedür sırasında, bir cerrah, büyüme plakalarının genişlemesini önlemek veya yavaşlatmak için büyüme plakalarına delikler açar. Cerrah ayrıca ek kemik gelişimini önlemek için büyüme plakalarının etrafına metal bir plaka koyabilir.

Uzuv Kısaltma Ameliyatı

İkinci prosedür uzuv kısaltma ameliyatı olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu ameliyat aslında bir kemiğin uzunluğunu kısaltır ve muhtemelen genel boyunuzu etkiler.

Bunu yapmak için bir cerrah uyluk kemiğinin veya tibianın (incik kemiği) bir kısmını çıkarır. Ardından, kalan kemik parçalarını iyileşene kadar bir arada tutmak için metal plakalar, vidalar veya çubuklar kullanırlar.

İyileşme birkaç hafta sürebilir ve çok sınırlı hareket etmenizi gerektirebilir. Aslında, doktorunuz kemiğin düzgün şekilde iyileştiğinden emin olana kadar haftalarca tam uzunlukta bacak alçısı içinde olabilirsiniz.

Bir cerrahın uyluk kemiğinden çıkarabileceği maksimum uzunluk yaklaşık 7,5 santimetredir. Cerrahınızın ne kadar çıkaracağı, düzeltmeye çalıştıkları tutarsızlığa bağlı olacaktır.

Bu Prosedürler İçin Kimler İyi Bir Aday?

Yukarıda açıklanan iki prosedür farklı insan gruplarına yöneliktir.

Epifizyodez İçin Adaylar

Epifizyodez, büyümeye devam eden çocuklar ve gençler için daha sık kullanılır.

Bu ameliyat, ameliyatla bozulmayan kemiğin diğer kemiğin uzunluğunu yakalayabilmesi (ancak geçememesi) için kesin olarak zamanlanmalıdır.

Kemik Kısaltma Ameliyatı İçin Adaylar

Genellikle kemik kısaltma ameliyatı büyüme evresini tamamlayan gençlerde ve yetişkinlerde uygulanmaktadır. Çoğu insan 18 ila 20 yaşlarında son boyundadır. Uzuv uzunluğu farklılıklarını ortadan kaldırmak için ne kadar kemiğin çıkarılması gerektiğini ancak bu yüksekliğe ulaştığınızda doktorunuz en iyi şekilde anlayabilir.

Bu Prosedürün Yan Etkileri Veya Riskleri Nelerdir?

Kemik kısaltma ameliyatları risksiz değildir. Bir epifizyodezde olası yan etkiler veya komplikasyonlar şunları içerir:

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • kemik büyümesinin deformitesi
 • kemiklerin sürekli büyümesi
 • farkı ortadan kaldırmayan aşırı veya eksik düzeltme

Kemik kısaltma ameliyatının riskleri de epifizyodez de olduğu gibi enfeksiyondan kanamaya, fazla ya da eksik düzeltmeden iyileşme sürecinde düzgün birleşemeyen kemiklere, ağrıya kadar birçok riski beraberinde taşır.

Bu Prosedürlerin Maliyeti Nedir?

Bu prosedürlerin her ikisi de muhtemelen birkaç on binlerce liraya mal olacaktır. Her iki ameliyatta  hastanede uzun bir süre geeçirmeyi gerektirecektir. Süreçler kemik kısaltma ameliyatında da uzundur. Bu, prosedürün toplam maliyetini artırır. Sigortanız, doktor ve heyet raporu ile kemik uzunluğunun yaşamsal faaliyetlerinizi kısıtlaması halinde, her iki prosedürün maliyetini karşılayabilir. Çok uzun boylu olmaktan kaynaklanan estetik kaygılarla boy kısaltma ameliyatı olmak sigorta tarafından karşılanmaz ve maliyetleri de yüksektir.

Bir Doktorla Konuşun

Boyunuzdan memnun değilseniz veya bacaklarınızın farklı uzunlukta olması nedeniyle sorun yaşıyorsanız, bir doktorla konuşmalısınız.

Bazı durumlarda düzeltme, özel ayakkabılar giymek kadar basit olabilir. İçten kaldırmalı ayakkabılar, uzuv uzunluğu farkını düzeltebilir ve size neden olduğu sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Ancak uzuvlarınız arasındaki fark hala çok büyükse, ameliyat bir seçenek olabilir. Doktorunuz, ameliyat için uygun olup olmadığınızı belirlemek ve iyileşme sürecine hazırlanmanıza yardımcı olmak için gerekli adımlarda size yol gösterebilir.

  در مورد میزان افزایش ، روند عمل ، قیمت روشهای جراحی ، تفاوت روشها و عوارض جراحی به شما اطلاع داده می شود

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.